TTYD Başkanı Oya NARİN MTCON Turizm Sektör Başkanları Paneline katıldı

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin desteğiyle ve dünya çapında tanınmış turizm bilimcileri ve akademisyenlerinin işbirliği kapsamında, Turizm Akademisyenleri  Derneği TUADER tarafından  2-5 Eylül 2020 tarihleri arasında “Kıtalar Arası Turizm Yönetimi Konferansı / Conference on Managing Tourism Across Continents (MTCON)” etkinliğinde gerçekleşen Turizm Sektör Başkanları Paneli: Güncel Gelişmeler Işığında Turizme Bakış” konulu Oturuma TTYD Başkanı Oya NARİN panelist olarak katıldı.

TÜRSAB Başkanı Firuz BAĞLIKAYA, TURYİD Başkanı Kaya DEMİRER, ve TÜROFED Başkanı Sururi ÇORABATIR’ın da panelist olarak katılım sağladığı etkinlikte turizm sektörü liderleri Mart ayında Covid-19 pandemisi sürecinin başlaması ile krize yönelik çalışmalarını,  sektörün mevcut durumunu, gelecek dönemde Türkiye’de ve Dünya’da sektöre yönelik beklentileri ve sektörün ihtiyaçlarına yönelik çözüm önerilerini değerlendirdi.

Yatırımcılar açısından, bu süreçte tesisleri ayakta tutabilmek, yatırımları tekrar çalışır hale getirmek, insan kaynağı açısından süreci yönetebilmek gibi konuların öne çıktığını belirten NARİN, bu doğrultuda Hükümetin desteğinin sürdürülmesine ve uzun vadeli programlara ihtiyaç olduğunu ifade etti.  Başkan NARİN, “Pandemi sürecinde, turizm sektör başkanlarıyla beraber çalıştık. Sektörün problemlerini birlikte değerlendirdik. Sertifika programımız ile diğer destinasyonlarda olmayan bir uygulama gerçekleştiriyoruz. İstihdam açısından bir hareket yaratıldı. Hükümetimizin en büyük desteği Kısa Çalışma Ödeneği ile sektörümüzün önü açılarak çok değerli nitelikli insan kaynağımızı koruyabildik. Önümüzdeki zor süreçte akılcı planlar yaparak, turizmin çeşitlendirilmesine ve dönüşümüne hazırlanmak lazım ” dedi.

2020 yılında TTYD olarak ilk defa düzenlenen Turizm Yatırım Forumu’nun, 2021 yılında hibrid bir ortamda gerçekleştirileceğini de ifade etti. Turizm sektöründe Türk markaları oluşturma ve güçlendirme konusuna ilişkin görüşlerini de açıklayan NARİN, ihracat teşviklerinden turizm sektörünün tam olarak yararlanması konusunda TTYD olarak çalışıldığını, bu konuda bir rapor hazırlığında olduklarını belirterek sözlerine son verdi.

Link : https://www.youtube.com/watch?v=egW1HtZxhx