Turizmciler Moskova’daki Türkiye Festivali’ne Hazırlanıyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Türkiye Festivali için hazırlıklar sürüyor. 14 – 15 – 16 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festival, Türkiye’nin Rusya pazarından elde ettiği turist ve geliri artırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin Turizm Değerlerini Tanıtacaklar

İlki 2017 yılında yapılan Türkiye Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle TTYD, TÜRSAB, TÜROFED koordinasyonunda organize ediliyor. Türkiye Festivali’ne Türkiye’den oteller, tur operatörleri, turizm destinasyonları ve önemli turizm markaları katılarak Türkiye’nin turistik değerlerini tanıtacak. 2019’un Türk-Rus Kültür Yılı olması nedeniyle daha da büyük önem kazanan ve bu sene de onbinlerce Rus ziyaretçi ağırlayacak olan Türkiye Festivali, Moskova’da Türkiye rüzgarı estirecek.
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık Türkiye Festivali’nin önemine dikkat çekti.

Oya Narin: “Türkiye’ye ilgiyi artırmak istiyoruz”
Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülke olan Rusya’da yapılacak olan Türkiye Festivali’nin her geçen sene daha da fazla önem kazandığını ifade eden TTYD Başkanı Oya Narin “Türkiye’nin en önemli pazarlarından Rusya’da yapılacak olan festival 2023 yılı turizm hedeflerimize ulaşmamızda büyük önem taşıyor. Türkiye Festivali ile Rus halkının, Türkiye’ye ilgisini daha da artırmak istiyoruz” diye konuştu.

Firuz Bağlıkaya: “Moskova’da Türkiye rüzgarı esecek”
Türkiye turizmi için çalışmaya devam ettiklerini söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya “Türkiye algısına büyük katkı sağlayacak Türkiye Festivali ile önemli bir çalışmaya imza atacağız. Bu festivalde Rus halkı Türkiye’nin değerlerini ülkelerinde görecek. 3 gün boyunca Moskova’da Türkiye rüzgarı estireceğiz. Festival, hem turist sayımızın hem de turizm gelirlerimizin artasına katkı sağlayacak” dedi.

Osman Ayık: “Turizme katkı sağlayacak”
Türkiye’nin iki ana pazarından biri olan Rusya Federasyonu’nda gerçekleştirilecek olan festivalin Türkiye turizmine önemli bir katkı sağlayacağını belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise “Rusya pazarında tanıtım ve reklam çalışmalarımıza ara vermeden devam etmemiz gerekiyor. Tanıtım çalışmalarımızın yanında insanlara dokunan bir etkinlik olan Türkiye Festivali, Türkiye’ye olan sempatiyi daha da artıracaktır” şeklinde konuştu.

3. Kez Kapılarını Açacak
Türkiye Festivali Koordinatörü A. Haluk Özsevim, üçüncü kez gerçekleştirilecek fuarın Türkiye’nin turizm zenginliklerini ön plana taşıyacağını söyledi. Türkiye’nin deniz-kum-güneş’inin yanında birçok zenginliğinin bulunduğunu göstermek istediklerini belirten Haluk Özsevim, “Rus halkı Türkiye’nin, otelleri ve denizini iyi biliyor. Festivali organize etmeye karar verdiğimizde Türkiye’nin farklı zenginliklerini de görmelerini istedik. Bu festivalde resort turizmin yanı sıra Türkiye’nin tarihi değerlerini, gastronomisini, kültürünü de gözler önüne seriyoruz” dedi.