Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK ziyareti

Ankara temasları kapsamında yılın ilk ziyareti Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK ile gerçekleştirildi.

Söz konusu ziyarette, derneğimiz heyeti, sert kayıplar yaşayan sektörün toparlanması için oluşturulan kapsamlı yol haritasını hükûmete iletti. TTYD Başkanı Oya NARİN öncülüğündeki heyet; hazırlanan kısa, orta ve uzun vadeli tedbir önerileri için hükümetin desteğini istedi. (Bkz. Ek 13)

Resim 6. TTYD Heyetinin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i ziyareti, 4 Ocak 2018.

Konu bilahare Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde gündeme getirilmiş, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Osman DİNÇBAŞ’a yapılan ziyarette yazılı ve sözlü olarak tekrar aktarışmıştır. 5 Ekim 2018 tarihinde Sayın DİNÇBAŞ’ın İstanbul’daki makamında TTYD Yönetim Kurulu olarak gerçekleştirilen ziyarete TTYD Başkanı Oya NARİN, Yönetim Kurulu Üyeleri, Erkunt ÖNER, Emrullah AKÇAKAYA, Aslı ÇETİNCEVİZ, Genel Sekreter Fatih TOKATLI ve Danışmanlar Zafer YAVAN ve Yelda URAS katıldı. Ziyarette Bakan Yardımcısı Sayın DİNÇBAŞ’a TTYD görüşleri ve turizm sektörünün son dört yılda geçirdiği evreler hakkında bilgiler verilerek sektörün talep ve ihtiyaçları aktarılmış olup ziyarette yaopılan sunum Ek-6’da yer almaktadır

1.1.1.1. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet ERSOY’u ziyaret, 23 Temmuz 2018

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu, Dernek Başkanı Oya NARİN’in Başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atanan Mehmet ERSOY’a bir ziyarette bulundu.

TTYD Başkanı Oya NARİN ziyarette Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki ilk Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinin, sektörü ve turizm STK’larını iyi tanıyan başarılı bir iş insanı olarak Mehmet ERSOY’a tevdiinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bakan ERSOY da sektörün içinden gelen bir temsilci olarak kendisinden beklentilerin yüksek olduğunu bildiğini ve bu beklentileri karşılamak için çalışacağını, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde hızlı karar alma imkanının olduğunu, Kabinede Bakanlar arasında çok iyi bir uyum yakalandığını ve bürokrasiye takılmadan birçok konunun hızlıca çözüme kavuşturulduğunu vurguladı. Bakan ERSOY kendisinin temek önceliğinin kısa vadede de turizm sektörünün iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve iş yapmanın önündeki engellerin kaldırılması şeklinde tanımladı ve bu engellerin kaldırılmasının en önemli teşvik etkisi yapacağını vurguladı.

Başkan NARİN görüşmede Bakan ERSOY’a bir görüş belgesi de sundu. Sunulan belgede, turizm sektörünün finansman ihtiyaçları, tahsis sürelerinin uzatılmasına ilişkin düzenlemeler, girdi maliyetleri, ihracatçı destekleri ve turizm sektöründe esnek çalışma düzenlemelerine ilişkin görüş ve öneriler yer aldı ve Bakanla düzenli olarak bir araya gelme ve birlikte çalışma arzusu vurgulandı. Görüşmede ayrıca TTYD’nin en önemli misyonlarından biri olarak turizm sektörüne yabancı yatırımcı çekilmesi için Bakanlıkla işbirliği arzusu dile getirildi. Görüşme sonunda TTYD’nin hazırlamış olduğu “Turizmde Dönüşüm” programı ile Kurum gündemindeki konuların en kısa sürede Sayın Bakan’ın ekibiyle birlikte katılacağı bir çalışma toplantısında ele alınmasına karar verildi.