TTYD Yönetim Kurulu, Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u Ziyaret Etti

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu, Dernek Başkanı Oya NARİN’in Başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atanan Mehmet ERSOY’a 23 Temmuz 2018 tarihinde bir ziyarette bulundu.

TTYD Başkanı Oya NARİN ziyarette Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki ilk Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinin, sektörü ve turizm STK’larını iyi tanıyan başarılı bir iş insanı olarak Mehmet ERSOY’a  tevdiinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bakan ERSOY da sektörün içinden gelen bir temsilci olarak kendisinden beklentilerin yüksek olduğunu bildiğini ve bu beklentileri karşılamak için çalışacağını, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde hızlı karar alma imkanının olduğunu, Kabinede Bakanlar arasında çok iyi bir uyum yakalandığını ve bürokrasiye takılmadan birçok konunun hızlıca çözüme kavuşturulduğunu vurguladı. Bakan ERSOY kendisinin temek önceliğinin kısa vadede de turizm sektörünün iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve iş yapmanın önündeki engellerin kaldırılması şeklinde tanımladı ve bu engellerin kaldırılmasının en önemli teşvik etkisi yapacağını vurguladı.

Başkan NARİN görüşmede Bakan ERSOY’a bir görüş belgesi de sundu. Sunulan belgede, turizm sektörünün finansman ihtiyaçları, tahsis sürelerinin uzatılmasına ilişkin düzenlemeler, girdi maliyetleri, ihracatçı destekleri ve turizm sektöründe esnek çalışma düzenlemelerine ilişkin görüş ve öneriler yer aldı ve Bakanla düzenli olarak bir araya gelme ve birlikte çalışma arzusu vurgulandı. Görüşmede ayrıca TTYD’nin en önemli misyonlarından biri olarak Turizm sektörüne yabancı yatırımcı çekilmesi için Bakanlıkla işbirliği arzusu dile getirildi.

Görüşme sonunda TTYD’nin hazırlamış olduğu “Turizmde Dönüşüm” programı ile Kurum gündemindeki konuların en kısa sürede Sayın Bakan’ın ekibiyle birlikte katılacağı bir çalışma toplantısında ele alınmasına karar verildi.

TTYD Heyeti ayrıca 21 Temmuz 2018 günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atanan Ömer ARISOY ve Nadir ALPASLAN ile de bir araya gelerek yeni görevlerinde başarı dileklerinde bulundu.